Leblebi Fiyatları ve Çeşitleri

Leblebi: Kilerinizde Gizlenen Muhteşem Sır

Tuz ve çeşitli baharatlarla birlikte fırınlanan nohut,eğlenceli ve lezzetli bir kuru yemiş olan leblebiye, avuç avuç yenecek bir bağımlılık yaratan bir atıştırmalığa dönüşmektedir.  Leblebi tehlikeli bir atıştırmalığa da dönüşebilmektedir çünkü yarım çay bardağı, 1 dilim ekmeğin kalorisine eşittir. 

Leblebinin tok tutma özelliği vardır. Suyla birlikte yenildiğinde tokluk hissi daha uzun sürecektir. Bu özelliğinden ötürü zaman zaman diyetisyenler tarafından önerilmektedir. Bununla birlikte, yarım kase tuzsuz leblebi yetişkin bir insanın günlük ihtiyacı olan 2.000 kalorinin yaklaşık 7 de biri olan 134 kaloriye sahiptir. Yenecek miktarın önceden belirlenmesi gereksiz kalori alımını engellemeye faydalı olacaktır. 

Yağsız olarak fırınlandığı varsayılırsa yarım kase leblebideki 2.2 gr yağın çoğu kalple dosttur. Bir kase leblebi,yetiştin bir insanın günlük protein ihtiyacının yaklaşık %15’ini, lif ihtiyacının ise %22’sini karşılamaktadır. Lif, kolesterol kontrolünde etkili bir bileşendir.  

 

Kendi Leblebinizi Kendiniz Yapın

Bu lezzetli atıştırmalığı yapmak sandığınızdan kolay! 

Öncelikle nohutları yıkayın. Yıkanmış nohutların iyice kurutulması önemlidir. Bunun için taneleri iki temiz mutfak bezinin arasına yerleştirip ovalayabilirsiniz. Fırın tepsisine yerleştirdiğiniz nohutları yağlayın. Kıtır kıtır leblebiler istiyorsanız yağ miktarında cimrilik etmeyin.

Yıkanmış ve yağlanmış nohutları fırına atın ve ara sıra tahta kaşıkla karıştırın.Tuz ve baharatları eklemek için en doğru zaman nohutları fırından çıkarttığınız andır çünkü fırında iken eklediğiniz baharatlar yüksek ısıda yanabilirler. 

Fırında pişirilen leblebiler kuru yemişçilerden satın aldıklarınıza kıyasla kıtır kıtır hallerini uzun süre koruyamazlar. Bu yüzden fırınladığınız leblebilerinizi sıcakken servis etmenizi tavsiye ederiz. 

 

Leblebi Satın Alırken ve Saklarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Leblebi, önceden paketlenmiş veya açık olmak üzere satışa sunulmaktadır. Açık satın alınan her üründe yapılması gerektiği gibi, leblebilerin de bulunduğu kutuların da üzerilerinin kapalı olması şarttır. İster önceden paketlenmiş ister kiloyla alışveriş yapıyor olun, ürünün nemlenmiş veya buruşmuş olmamasına dikkat edilmelidir. Bayatlamış olup olmadıklarını kontrol etmek için koklamak da iyi bir yöntemdir. 

Leblebi düşük nem içerdiğinden hiç bir şekilde hava ve nem almayan kutularda, kuru ve serin yerlerde saklanmalıdır. Açılmış paketlerdeki leblebiler için en iyi saklama yeri buzdolabıdır. 

Satın alım öncesinde fiziksel kontrol yapılamayan online alışverişlerde, ilgili mağazadan sipariş verirken satış hacmi yüksek olanın tercih edilmesi her daim taze ürün bulundurduğuna dair bir gösterge olarak dikkate alınabilir.

Leblebi satın alırken sadece fiyatına bakıp uygun fiyatlısını seçmek sağlığa zararlı ürünlerin tüketilmesine yol açabilir. Siz siz olun, sağlığınızdan ödün vermeyin.

 

2.26 $ KDV Dahil
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR