Cevizli Sucuk Tarifi, Fiyatları ve Çeşitleri

 


Cevizli Sucuk Nedir?

 

Ülkemiz coğrafyasının genişliği ve kültürel yapısının fazlalığı nedeniyle birçok özelliği bir arada barındırmaktadır. Bu özellikler kendisini yiyecek alanında da göstermektedir. Yiyecek türlerinin içerisinde de tatlı çok önemli bir yere sahiptir. 

Tatlı çeşitlerimiz ülkemizin her bölgesinde farklı farklı ortaya çıkmaktadır. Nadide tatlı çeşitlerimizden birisi de cevizli sucuktur. Köme olarak da bilinen cevizli sucuğun faydaları o kadar fazladır ki saymak ile bitmez.


Cevizli Sucuk Nasıl Yapılır? 


Eskiden cevizli sucuklar kışın tüketilmek için kurutulurdu. Kış ayları geldiği vakit kişiler kendilerine lazım olan enerji ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile bol bol cevizli sucuk tüketirdi. Çok yüksek derecede enerji değeri bulunan cevizli sucuk aynı zamanda içerisinde barındırmış olduğu besin kaynakları yönünden de çok önemli gıda maddeleri arasında yerini almıştır. Örnek vermek gerekirse 100 gr. Cevizli Sucuk içerisinde 332 kcal enerji mevcuttur. Bunun yanı sıra yine aynı gramdaki cevizli sucukta 139 mgr. Fosfor, 1260 mgr Potasyum ve 33 mgr. Sodyum bulunmaktadır. Cevizli sucuğun içerisinde Sodyumun görece az potasyumun ise oldukça fazla olması insan vücudundaki kalp ve damar kaynaklı hastalıklarının önlenmesi açısından cevizli sucuğun önemini oldukça artırmaktadır.


Cevizli Sucuk Çeşitleri


Cevizli sucuğun yapılışı hakkında kısaca bir bilgi verecek olursak, cevizli sucuğu evinizde kendinizin yapabilmesi de mümkündür. Bu konu ile alakalı bilgi ve tarifler veren birçok internet sitesi mevcuttur. Pekmez, su, şeker, un, nişasta ve vanilya tencereye dökülerek çırpma teli ile iyice çırpılır ve tencere ocağın üzerine alınarak karışımın kaynaması için çırpmaya devam edilir. Karışım kaynadıktan sonra iyice katılaşmaya başlayacaktır. Böyle bir durumda tatlının kokmasının önlenmesi için ocak ayarı kısılmalıdır. Kaynama işlemi bitirildikten sonra tencere kenara alınır. İpe dizilmiş şekildeki cevizler tek tek pekmezli harcın içine batırılır. Tüm cevizler bu işlemden geçirilir ve daha sonra asılarak kurutmaya beklenir.


Cevizli Sucuk Fiyatları, Online Sipariş

 

Cevizli sucuğun yapımından da kısa bahsettikten sonra fiyat ve satın alımına da değinelim. Cevizli sucukta kullanılan malzemelerin fiyat ve kalitelerine göre sucuğun fiyatları değişmektedir. Cevizli sucukları hususi olarak satılan dükkanlardan alabileceğiniz gibi internet üzerinden satış yapan siteler marifetiyle online olarak da sipariş edip edinebilirsiniz.  

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR