Cererye Nedir, Nasıl Yapılır? Cezerye Çeşitleri ve Fiyatları

 

 


Cezerye Hangi Şehirlerde Üretilir?

 

Cezerye ülkemizin güneyinde yaygın olarak kullanılan bir tatlı türüdür. Akdeniz bölgesinde özellikle Mersin ve Adana şehirlerimizde bu tatlımız oldukça meşhurdur. Tatlının ünü ülkemizi de aşmış durumda olup turistlerin de cezeryeye karşı ilgileri oldukça yüksektir. 


Cezerye Nedir?

 

 

Cezerye kelime kökeni olarak Arapçadan gelmektedir. Arapça havuç anlamına gelen cezeryenin yapılışında kullanılan en önemli hammaddesini yine havuç oluşturmaktadır. 


Cezerye Nasıl Yapılır? Hangi Maddelerden Yapılır?

 

Cezeryenin nasıl yapıldığı ile alakalı da kısa bir bilgi verelim. Suda yıkandıktan sonra kabuğu soyulan havuçlar iri parçalar halinde kesilir. Bir miktar su konularak orta ateşte iyice yumuşayana kadar pişirilir. Daha sonra havuçlar blender yardımıyla püre haline getirilir. İsteğe bağlı olarak çatal veya bıçak yardımı ile ezilip pürüzsüz hale getirilebilir. Kıvam kazanan havuç püresi orta ölçekli bir tencereye alınır. Toz şeker eklenerek kısık ateşte, tahta bir kaşık yardımı ile karıştırarak pişirilir. İsteğe bağlı olarak cezerye yapımına bal ve besin değerini artıracak baharatları eklenebilir. Sürekli karıştırılıp suyunu çekene kadar pişirme işlemi sürdürülür. Kabukları ayıklanmış vaziyette olan Antep fıstıkları katılarak eşit bir şekilde dağılması için son kez karıştırılır. Rendelenen Hindistan cevizinin yarısı kare tepsiye dağıtılır. Hazırlanan karışım tepsiye yayılıp üzeri bir spatula marifeti ile düzeltilir. Kalan Hindistan cevizini cezeryenin üzerine serpilir. Son halini alan cezerye buzdolabında soğutulduktan sonra dilimlenerek yemeye hazır hale getirilir. 


Cezerye Çeşitleri Nelerdir?


Cezeryenin  kısa tarifinin ardından çeşitlerinden de bahsetmek gerekir. Cezerye, içinde kullanılan malzemeler bakımından Antep fıstıklı blok cezerye, cevizli yaprak cezerye, fındıklı blok cezerye, fındıklı yaprak cezerye, fındıklı döner cezerye, Antep fıstıklı döner cezerye ve cevizli döner cezerye olmak üzere çeşitlere ayrılır.


Cezerye Fiyatları


İçerisinde bulunan malzemelerin cinsi ve kalitesine göre fiyatları değişiklik gösteren cezeryeleri satın alma seçenekleri farklılık gösterebilmektedir. Cezeryeyi en taze ve lezzetli şekli ile Adana veya Mersinde yerinden satın alabilmeniz mümkündür. Bunun dışında internet üzerinde online sipariş alan ve bu şekilde hizmet veren birçok adres mevcuttur. Bu adreslerden faydalanarak da damak tadınıza en uygun cezerye çeşidini sipariş ederek bu güzel tatlının keyfini sevdikleriniz ile birlikte çıkarabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR