Pestil Nedir, Nasıl Yapılır, Pestil Fiyatları ve Çeşitleri

 

 

 

Pestil Hangi Şehirlerde Üretilir?


Türkiye, bölge olarak çok geniş bir alana sahiptir. Bu geniş coğrafya ve kültürel mozaik ülkemizde çok çeşitli niteliğin bir arada bulunmasına olanak sağlamıştır. Farklı kültürlerin mevcut olması ortaya fazla sayıda güzellikleri çıkarmıştır. Bu güzellikler arasında en fazla paya sahip olan sektörden bir tanesi de yiyecek çeşitlerinde ortaya çıkmaktadır. Yiyecek çeşitlerinin arasında da en fazla paya sahip olan türlerin başında da tatlılar gelmektedir. 

Yedi coğrafi bölgenin bulunduğu ülkemizde tatlı çeşitleri de farklılık göstermektedir. Tatlı türlerimizin ünü o kadar fazladır ki turistik amaçlı olarak ülkemize gelen kişileri de en çok cezbeden yemek ve tatlı türlerimiz olmaktadır. Bu tatlı çeşitlerinden bir tanesi de pestildir. Pestil Çeşitleri Nelerdir?

 

Pestil kültürü ülkemizde çok eskilere dayanmaktadır. Birçok meyvenin pestili yapılabilmektedir. Pestilin çeşitlerine kısaca değinelim. Pestiller yapılışı bakımından çeşitli meyveler kullanılarak yapılır. Bu meyve türleri ise, dut, erik, kayısı, üzüm, elma ve kızılcıktır. Bu meyveler en çok bilinen türler olup değişik birçok meyveden de pestilin yapıldığı bilinmektedir.


Pestil Nasıl Yapılır?


Peki pestil nasıl yapılır. Ne şekilde son haline getirilir. Şimdi ise bundan bahsedelim. İlk olarak hangi meyve kullanılacak ise o meyve çekirdeklerinden arındırılır. Daha sonra tencereye konularak meyvenin iyice kaynaması sağlanır. Meyve kaynadıktan sonra blenderden püre haline gelecek şekilde geçirilir. Daha sonra tekrar kaynatılmaya başlanır. İyice kaynadıktan sonra içerisine nişasta gibi meyve türüne göre maddeler eklenir. Sonrasında yağlı kâğıdın üzerine karışım serilir. Bu karışım iyice güneş alan yerde bekletilir. Üstte kalan kısım kıvama geldikten sonra bu sefer ters çevrilerek diğer tarafın kurutulması beklenir. İkinci kısım da kurutulduktan sonra artık pestil yenilecek hale gelmiş demektir. 

 

Pestil Fiyatları

 

Pestilin yapımından bahsettikten sonra fiyatları ve nasıl alınabileceğine değinelim. Pestilin fiyatları içerisinde kullanılan meyve ve malzemelerin kalite ve türüne göre değişmektedir. Bundan dolayı kaliteli pestilin fiyatı diğerlerine göre farklılık göstermektedir. Pestilin siparişi için ise üretim yerlerine yakınlık önem kazanır. Üretim yerlerine yakın iseniz pestili en uygun ve kalite olan yerlerden temin edebilirsiniz. Bunun dışında internet üzerinde de pestil sipariş edebileceğiniz siteler de bulunmakta olup bu yerlerden de pestilinizi sipariş edebilirsiniz. 


ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR