Çikolata Çeşitleri ve Fiyatları

 

Çikolata Tarihçesi

 

Çikolata, insanların yemekten en çok keyif aldığı tatlı türlerinin başında gelmektedir. Çikolata türleri ve içinde kullanılan malzemeler bölgeden bölgeye ve ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. İlk olarak çikolatanın tarihçesinden kısa bir şekilde bahsetmemiz gerekmektedir.

Çikolatanın geçmişi neredeyse 4000 yıl öncesine dayanmaktadır. Tarihi kaynaklara bakıldığın zaman çikolatanın ilk kez Meksika topraklarında içecek şeklinde kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Çikolatanın üretimi Orta Amerika'daki tropikal yağmur ormanlarına kakao tohumları ekilmesi ve akabinde macun gibi bir hale getirilmesi ile yapılmaktadır. İlk çikolata bugünün çikolatalarından çok farklı; sıvı halde acı bir içecek olarak ortaya çıkmıştır. Eski çağ medeniyetlerinden Aztek ve Mayalar bu içeceği enerji ve güç alabilmek ve içerisindeki hormonal etkiyi o zamandan tespit etmişler gibi kişiyi mutlu ettiğini düşünerek mutluluk amacıyla tüketmişlerdir. Çikolatanın dünya civarında yaygın hale gelmesi ise Hernan Cortes isimli İspanyol bir kâşif sayesinde olmuştur. Çikolata günümüze bu şekilde bir serüvenle gelmiştir.

 

Çikolata Çeşitleri Nelerdir? 

 

Çikolatanın binlerce çeşitleri vardır. Çeşitlerinin içinde kullanılan malzemeye göre kalite ve fiyatları değişiklik göstermektedir. En ünlü çikolatalar ise sütlü ve bitter olarak hazırlanan çikolatalardır. Ana madde olarak bu şekilde yapılan çikolataların içerisine başka katkı maddeleri de katılarak lezzetinin artırılması hedeflenmiştir. 

Çikolatanın içerisine katılan maddeler arasında fındık, üzüm, Antep fıstığı, fıstık gibi maddeler konularak pazara sunulmuştur. İçerisine katılan her bir katkı maddesi ile çikolata daha da lezzetli hale gelmiş ve tüketiciye farklı seçenekler halinde sunulması sağlanmıştır.


Çikolata Fiyatları, Online Sipariş Verin


Gelelim çikolatanın nasıl tedarik edileceği hususuna. Çikolatalar artık o kadar yaygın hale gelmiştir ki çevremizdeki bütün market ve shoplarda kesinlikle çikolataların raflarda olduğu görülecektir. Ayrıca sokaklarda kurulan küçük makineler ile çikolata arzına devam edilmektedir.

 

Bunun dışında yurtdışında birçok kaliteli çikolata türleri de mevcuttur. Bu bakımdan Almanya, Belçika ve Hollanda gibi ülkelerin marka olarak çok meşhur olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte çikolatayı çok seven kişiler için hizmet veren özel internet siteleri ve adresleri de mevcuttur. Bu adreslere online olarak siparişte bulunarak siz de sevdiğiniz tarzdaki çikolataları istediğiniz fiyata göre sipariş edebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR