Ballı Sarma Çeşitleri ve Fiyatları

 

 

Ballı Sarma Nasıl Yapılır?


Ballı sarma tatlısı ülkemizin en nadide lezzetlerinden birisidir. Pestil tatlısı olarak da bilinmekte olan bu tatlının ünü çok yaygındır. Tatlının ana malzemesini oluşturan pestilin nasıl yapıldığı hakkında kısa bir bilgi vererek ilerleyelim. 

Pestil çeşitli meyve türlerinden yapılabilmektedir. Bu meyvelere örnek olarak incir, kayısı ve erik gösterilebilir. Pestillerin yapılış tarihçesi oldukça eski bir döneme dayanmaktadır. Maharetli Türk kadınlarının ellerinden meydana gelen pestil daha sonradan farklı tatlı ve yiyeceklerin üretilmesi aşamasında da kullanılmaktadır. 

Ballı sarma tatlısı ise pestilin çeşitli şekillerde kullanılması sonucu ortaya çıkar. Ballı sarmanın kendi içerisinde çeşitli türleri de bulunmaktadır. Her bir türünde kullanılan malzemeler ballı sarma ürününün fiyatını da doğru oranda etkilemektedir. 

 

Ballı Sarma Çeşitleri

 

Ballı sarmanın çeşitlerini sayacak olursak, ballı sarma yaygın olarak fındık kullanılarak yapılır. Bal kaplamalı pestilin içerisi fındık parçaları ile doldurularak sarılır. Sarılma aşamasında tercihe bağlı olarak dut pekmezi de kullanılır. 


Ballı Sarma Fiyatları

 

Ballı sarmanın bir diğer türü de tahinli olarak yapılanıdır. Tahinli ballı sarmanın yapılışı ise kısa şu şekilde olur. Çukur bir kapta tahin, bal, mahlep ve dövülmüş fındık güzelce karıştırılır. Bu tatlının yapımı için üç adet yufka kullanılacaktır. İlk yufka tezgaha serilir. Hazırlanan harcın üçte birine tekabül edecek kısmı yufkanın üzerine yayılır. Daha sonra ikinci yufka harcın üzerine yerleştirilerek aynı işlem tekrar yapılır. Diğer aşamada üçüncü yufkanın üzerine de en son kalan harç yayılır, sonrasında ise yufka ortadan ikiye bölünür. Bölünen yuvarlak kısımdan başlanarak yufka rulo şeklinde sarlır. Yufkanın kalan diğer yarısı için de aynı işlemi yapılır akabinde sizin tercihinize kalmış dilimlere ayrılır.

 

Dilimler tepsiye yerleştirip üzerlerine yumurta sarısı sürülür. Daha önceden ısıtılarak hazır hale getirilmiş yaklaşık yüz yetmiş derece fırında iyice kızarana kadar pişirilir. En son aşamada ise servis tabağına alınarak üzerlerine pudra şekeri serpilir. Bu şekilde tatlı hazır bir hale getirilir. 


Ballı Sarma Hangi Şehirde Üretilir?

 

Ballı sarma tatlısı Gümüşhane ve Erzurum yörelerinin meşhur tatlısıdır. Bu tatlıyı bizzat yerinde alabileceğiniz gibi internet üzerinden online olarak da temin edebilmeniz mümkündür. 


cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR