Ay Çekirdeği Fiyatları ve Çeşitleri

 

Ay Çekirdeği

 

Sağlıklı bir atıştırmalık mı arıyorsunuz? O zaman aradığınız şey, açlığınızı bastırırken bir yandan da besleyici özelliği ile size fayda saylayacak sert ama gevrek bir avuç lezzetli ay çekirdeğinin vereceği keyiften başkası değil!

Ay çekirdeği sarı, çekirdekle dolu merkezinden çıkan ve adeta güneşin ışınlarını andıran yapraklardan oluşan güzeller güzeli ay çiçeğinin bize sunduğu hediyelerdir. Çiçek, göz yaşı şeklindeki kabukların içinde yeşile çalan gri veya tamamen siyah renkte çekirdekler üretir. Bu çekirdekler yüksek oranda yağ içerdiklerinden, çoklu doymamış yağ için başlıca kaynaktır.Ay Çekirdeği Besin Değerleri

 

Ortalama bir avuç ay çekirdeği yetişkin bir insanın günlük E vitamini ihtiyacının yaklaşık %82’sini, B1 vitamini ihtiyacının yaklaşık %43’ünü ve magnezyum ihtiyacının yaklaşık %28’ini karşılamaktadır.


Ay Çekirdeğinin Faydaları

 

Ay çekirdekleri, yağda çözünen başlıca antioksidan olan  E vitamini bakımından muhteşem bir kaynaktır. E vitamini vücudun içinde dolaşarak hücre zarları, beyin hücreleri ve kollestrol gibi yağ içeren yapı ve moleküllere zarar veren serbest radikalleri nötralize eder. Bu özelliğinden dolayı antienflamatuar (enfeksiyon giderici) özelliği yüksektir.

Kanda dolaşan serbest radikallerin kollestrolü okside etmesi, damar tıkanıklıklarına ve hatta kalp krizine yol açmaktadır. E vitamini, kollestrolün serbest radikaller tarafında okside edilmesini önleyerek kardiyovasküler sistemi korur.


Ay Çekirdeğindeki Magnezyum Sinirlerinizi, Kaslarınızı ve Kan Damarlarınızı Rahatlatır

 

Magnezyum’un astım görülme sıklığını azalttığı, yüksek tansiyonu düşürdüğü, migren ağrılarını önlediği, bunların yanı sıra kalp krizi ve inme riskini azalttığı çok sayıdaki araştırma sonucunda ortaya çıkan bir gerçektir.


Ay Çekirdeği Satın Alırken ve Saklarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Ay çiçekleri genellikle önceden paketlenmiş veya açık olmak üzere kabuklu veya kabuksuz olarak satışa sunulmaktadır. Açık satın alınan her üründe yapılması gerektiği gibi, ay çiçeklerinin konduğu kutuların da üzerlerinin kapalı olması şarttır. Tazeliğin kontrolünde ise çekirdeklerin kokusunun yerinde, renklerinin sarıya dönmüş olmamasına dikkat edilmelidir. Satın alım öncesinde fiziksel kontrol yapılamayan online alışverişlerde ise ilgili mağazadan sipariş verirken satış hacmi yüksek olanın tercih edilmesi her daim taze ürün bulundurduğuna dair bir gösterge olarak dikkate alınabilir.

 

Bunca faydası bulunan ay çekirdeğini satın alırken sadece fiyatına bakıp uygun fiyatlısını seçmek sağlığa zararlı ürünlerin tüketilmesine yol açabilir. Siz siz olun, sağlığınızdan ödün vermeyin.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR