Mevlana Şekeri Çeşitleri ve Fiyatları

 

 

Mevlana Şekeri Çeşitleri 

 

Tarihi değerlerimizden bir tanesi olan şeker üretimi ve tatlının kökeni Osmanlı dönemine dayanır. Lokum, tahin ve helva derken, şekerli ürünler günümüzdeki halini almıştır. Konya ve Afyon'da daha fazla çeşit olarak üretilen şeker, bayramların ve ikramların en önemli parçasıdır. Akide şekeri, mevlana şekeri ve beyaz şeker çeşitleri tüm damaklara özel lezzetlerdir. Doğu halkının çaylarının yanında kullandıkları Mevlana şekeri, kıtlama denilen şekilde çayla beraber içilmektedir. Ülkemizde yoğun olarak üretilen Mevlana şekeri bir Türk değeridir. Turistik mekânlarda, türbelerde ve dini törenlerde misafirlere dağıtılan Mevlana şekeri, özel günler için de ikramlık olarak kullanılır.


Beyaz Mevlana Şekeri


Mevlana şekeri, şeker, limon tuzu ve içme suyu karışımından imal edilen özel bir şeker çeşididir. Eşsiz lezzeti ve ağızda dağılan yapısıyla, unutulmaz bir tattır. İsmi Mevlana ile özdeşleştirilmiş olan beyaz Mevlana şekeri, uygun fiyatlı olması sebebiyle herkes tarafından tercih edilen hoş bir hediyelik çeşididir. Konya yöresinde, beyaz Mevlana şekerine peynir şekeri de denilmektedir. Yüzde yüz Türk üretimi olan yerli bir mamuldür. Konya'ya özgü bu lezzet özellikle mevlüd şekeri olarak kullanılır ve dualanarak misafirlere ikram edilir. Sitemizde uygun fiyatları ile dikkat çeken, taze Mevlana şekerleri bulunmaktadır.


Kınalı Ve Meyveli Mevlana Şekeri


Mevlana şekerinin bir çeşidi olan kınalı Mevlana şekeri, renkli bir görünüme sahiptir. Misafir ikramında özel bir yeri olan kınalı Mevlana şekeri, sünnet törenlerinde ve sünnet mevlüdü şeriflerinde misafirlere dağıtılır. Renkli şeker ve meyveli Mevlana şekeri üretiminde limon tuzu, içme suyu ve şekerin yanı sıra, meyve esansı ve gıda boyası kullanılmaktadır. Enfes tadı ve görünümü ile de turistik bir değerdir. Türk misafirperverliğinin bir parçası olan bu ürünler, Ülkemiz için önemli bir kültür kaynağıdır.


Kakaolu Mevlana Şekeri


Mevlana şekerinin en çok bilinen şeker çeşitleri, beyaz ve kakaolu Mevlana şekerleridir. Konya ilinde fabrikasyon şeklinde üretilen şekerler, el değmeden Türk gıda kodeksine uygun olarak üretilir. Kakaolu Mevlana şekeri üretiminde, hammadde şeker pancarıdır. Tüm davet ve toplantılarda ikram edilen bu şeker, konukları özel hissettiren bir detaydır. 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR