Kuruyemişler Kavrulmuş mu Çiğ mi Yenmeli?

 
Kuruyemişler muhteşem lezzeti ve büyük bir enerji deposu olması nedeniyle çok sevilen ve tercih edilen gıdaların başında gelmektedir. Yemesi çok zevkli olduğu için birçok aile her akşam kuruyemiş tabağı eşliğinde sohbetler etmektedir. Peki, bu güzel yemişleri nasıl tüketmeliyiz? Çiğ olarak mı yoksa kavrulmuş olanları mı daha faydalıdır? Kuruyemişlerin nasıl tüketilmesi gerektiğini merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Kuruyemişin Faydaları Saymakla Bitmiyor

 
Kuruyemişlerin hızlı bir şekilde enerji vermesinin yanında cildi güzelleştirme, sindirim sitemini düzenleme, kalp ve damar hastalıklarını önleme gibi sağlık açısından birçok faydaları bulunmaktadır. İçeriğindeki besin ögeleri sayesinde zekâ gelişimini olumlu yönde etkilediği deneylerle kanıtlanmıştır. Siz de günde bir porsiyon kuruyemiş tüketerek kuruyemişlerin faydalarını görme şansını yakalayabilirsiniz.

 

Kuruyemiş Kavrularak Satılıyor

 
Kuruyemişlerin raf ömrünü uzatabilmek için kuruyemiş firmaları kuruyemişleri çeşitli işlemlerden geçirmektedir. Kuruyemişler kavrularak, tuzlanarak ve daha farklı kimyasallar kullanılarak satılmakta ve böylece kuruyemişler daha uzun süre dayanabilmektedir. Bu da ticari alamda firmalara avantaj sağladığı için çok fazla tercih edilen bir yöntem olmaktadır.

 

Uzmanlar Çiğ Kuruyemiş Yemeyi Öneriyor

 
Uzmanlar kuruyemişlerin çiğ yenmesinin sağlığa çok daha faydalı olduğunu dile getirmektedir. Çiğ yenen kuruyemişler içindeki lipaz enzimleri sayesinde yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Kavrulmuş kuruyemişlerde ise lipaz enzimleri öldüğü için kuruyemişler hızlı yağ yakımı konusunda faydasını yitirmektedir. Kuruyemişlerin kavrulması, kuruyemişlerin oldukça lifli olan kabuklarının da ölmesi anlamına gelmektedir. Bu da kavrulan kuruyemiş tüketiminde çok faydalı olan bu lifli yapının vücuda olan faydalarından mahrum kalınması anlamına gelmektedir. Çiğ kuruyemişlerde bulunan faydalı yağlar kavrulduğu zaman trans yağa dönüşebilmektedir. Bu da insan sağlığı açısından oldukça riskli bir durumdur. Kavrulan badem, fındık gibi kuruyemişler genellikle tuzlanmaktadır. Tuz da tansiyon sorunlarına neden olabilmektedir. Kuruyemişler kavrulurken yüksek ısıya maruz kalarak besin değerlerini ciddi derecede kaybedebilmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı çiğ kuruyemiş satın alarak uygun saklama koşullarında saklamak çok daha mantıklı olmaktadır. Siz de çiğ kuruyemiş satın alarak sağlıklı beslenme şansını yakalayabilirsiniz. Eğer gidip alma şansınız yoksa online kuruyemiş siparişi vererek de kuruyemiş satın alma şansına sahip olabilirsiniz.
 
 
 
 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR