Kuruyemiş ve Diyabet

 

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet rahatsızlığı, pankreasın yeterli miktarda şeker üretememesi veya üretilen şekeri kullanamaması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde göz, kalp, böbrek ve daha birçok organda kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Dünya genelinde Tip 2 diyabetin son yıllarda arttığı gözlenmiştir. Diyabet hastalarının beslenmelerine çok fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Eğer bunu yapmazlarsa ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Son dönemlerde kuruyemiş yiyerek bu hastalığın tedavisinde önemli gelişmeler sağlanabileceği yönünde düşünceler öne atılmaya başlanmıştır.

 

Kuruyemiş Yiyerek Diyabetten Korunun

 
Yapılan araştırmalarda kuruyemiş tüketmenin diyabete yakalanma riskini büyük oranda azalttığı gözlenmiştir. Karbonhidrat yerine kuruyemişlerin beslenmeye dâhil edilmesinin diyabet hastalığının tedavisinde olumlu etkileri olduğu gözlenmiştir. Düzenli ve yeterli miktarda tüketilen kuruyemişin diyabet riskini %27’ye kadar azalttığı gözlenmiştir. Bu da kuruyemişlerin diyabet tedavisinde büyük bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Günlük yenecek bir miktar cevizle kolesterol dengesinin sağlanabileceği ve şeker ve kalp hastalıklarına karşı vücudun direncinin daha fazla olacağı da yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Diyabet hastalarının vücudundaki yüksek trigliseridin düşürülmesinde kajudaki yağ asidinin çok faydalı olduğu gözlenmiştir. Siz de diyabet rahatsızlığı yaşıyorsanız veya diyabet riskini azaltmak istiyorsanız kuruyemiş çeşitleri ile bu hastalığın mücadelesinde büyük bir avantaja sahip olabilirsiniz.

 

Kuruyemiş Tüketmek Kan Şekerini Dengeler

 
Kuruyemişlerin her geçen gün yeni bir faydası ortaya çıkmaktadır. Son dönemlerdeki araştırmalar sonucunda diyabet hastaları için de büyük bir umut olan kuruyemişler kan şekerini dengeleyici özelliği sayesinde diyabet hastalarının vazgeçilmez gıdaları arasına girmeyi başarmıştır. Kuruyemişlerdeki diyet lifleri kan şekerinin düzenlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda diyabet hastalarının kâbusu olan yemeklerden sonraki kan şekerindeki yükselmenin badem ile önüne geçilebildiği gözlenmiştir.

 

Kuruyemiş Tüketimi Nasıl Olmalı

 

Diyabet rahatsızlığı olan kişiler için yedikleri besinlerin miktarı çok önemlidir. Aksi takdirde kandaki şeker miktarının ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek düzeye çıkabildiği gözlenmiştir. Diyabet rahatsızlığı olanlar özellikle ceviz ve badem tüketerek bu hastalığın etkisinden korunabilmektedir. Ancak yağ oranı oldukça yüksek olan bu besinlerin fazla tüketilmesi durumunda vücuda alınan fazla yağ kan şekerine olumsuz etkide bulunacaktır. Bu nedenle çerez tüketimi konusunda günlük bir avucu geçmeyecek şekilde bir ayarlama yapmak herkes gibi şeker hastaları için de çok önemli olmaktadır.

 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR