Türk Kahvesi Çeşitleri ve Fiyatları


Türk Kahvesi

 

Ülkemizin kültürünü oluşturan bir çok parametre vardır. Bu parametreler bizi diğer ülkelerden farklı ve özel kılan parçalardır. Bu kültürlerin başında da kahve kültürü gelir. Türk kahvesinin ünü kıtalar arası seviyededir. Turistler dahi ülkemize ziyaret amaçlı geldiklerinde kahvemizi içmeden gitmezler.

Türk kahvesi demiş iken kahvenin tarihçesinden bahsetmemek olmaz. Türk kahvesinin tarihçesini izah ettikten sonra kahve çeşitlerine değinerek devam edeceğiz.


Türk Kahvesinin Tarihçesi


Türk kahvesi ilk olarak şimdilerde Etiyopya olarak bilinen Habeşistan ülkesinde ortaya çıkmıştır. Daha sonrasında ise Yemen ülkesi üzerinden tüm dünyaya yavaş yavaş yayılmıştır. Kahvenin Osmanlı zamanında ortaya çıkışı konusundan iki adet rivayet bulunmaktadır. İlki 1554 yılında Suriyeli iki girişimci olan Halepli Hukm ile Şamlı Şems tarafından kahvenin İstanbul'a getirildiği yönündedir. Bu rivayet biraz zayıftır. Ağırlıklı olan diğer rivayete göre ise kahve ilk olarak 1517 senesinde Kanuni Sultan Süleyman'ın Yemen Valisi olan Özdemir Paşa tarafından İstanbul'a getirilmiştir.  Yemen Valisi Özdemir Paşa, bu vesile ile Yemen'den gelen kahveyi saraya taşıyor. Türk kahvesi kahveci ustaları tarafından özen ile servis edilerek Sultan’a sunulmuş ve padişah tarafından oldukça beğenilmiştir. Hatta daha ileriki aşamada saray cariyelerine doğru kahve pişirme derslerinin verildiği de iddia ediliyor. Osmanlıya bu şekilde gelen Türk kahvesinin Avrupa yolculuğu ise 1615'te Venedikli ve 1650'de Marsilyalı tacirler ile başlamıştır. Bu vesile ile Türk kahvesi dünyaya açılmıştır.


Türk Kahve Çeşitleri


Türk kahvesinin tarihçesinden kısaca bahsettikten sonra şimdi de kahve çeşitlerine bir göz atalım. Dünya genelinde onlarca belki de yüzlerce kahve çeşidi bulunmaktadır. Kahve çekirdeklerinin farklı şekillerde çekilmesi ve yardımcı ürünler ile karıştırılması sonucu değişik kahve çeşitleri ortaya çıkmıştır. Genel olarak dünya genelinde en çok tercih edilen kahve çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz: Espresso, Cappuccino, Americano, Latte, Mocha, Filtre Kahve ve Türk Kahvesi.


Türk Kahvesi Fiyatları


Birbirinden farklı kahve türlerini satın alabilmek için kurukahvecileri tercih edebilirsiniz. Bunun haricinde dünya geneli kahve türlerine ulaşabilmek için de internet üzerinden online sipariş verebileceğiniz adresleri ziyaret edebilir ve isteğiniz kalite ve fiyattan kahveleri tercih edebilirsiniz. 

1.61 $ KDV Dahil
2.10 $ KDV Dahil
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR