Karışık Kuruyemiş Fiyatları ve Çeşitleri

Karışık Kuruyemiş

İkramlık, atıştırmalık olarak kültürümüzde önemli bir yere sahip olan kuru yemişlerin karışık olarak sunulması çok yaygındır. Farklı lezzet, doku ve tatların bir araya gelmesi ile ortaya çıkan zenginlik düğünlerden publara, geleneksel aşure sunumlarından misafir ağırlamaya kadar pek çok durumda sofralarımızı şenlendirmektedir. 

Kuru yemişlerin birlikte tüketilmesinde lezzetlerin birbirleri ile uyumlu olması, dikkat edilecek ilk unsurdur. Örneğin leblebi denince akla gelen ilk tamamlayıcı kuru üzüm olmaktadır. 

Kuru yemişlerin birlikte tüketilmesinde dikkat edilecek ikinci unsur damak tadı ve bireysel tercihlerdir. Alkollü içki ikramının yanında sunulacak  karışımda tuzlu ve baharatlı yemişler tercih edilmekteyken alkolsüz ve şekerli içecek ikramının yanında meyve kuruları ve doğal haliyle kurutulmuş yemişler tercih edilmektedir. 

Eskiden kuru yemişçilerde bu tercihlere göre birkaç karışım bulunmaktayken günümüzde market raflarında sayısız özellikte karışım satışa sunulmuştur. Karışımlar belirlenirken hangi üründen ne kadar kullanılacağı da yine farklı sunumlar düşünülerek dengelenmektedir. 


Antep Fıstığının Dayanılmaz Cazibesi

O son fıstığı kim alacak ? Hepimiz bu anı yaşamışızdır. Kuru yemiş tabağı gelir, herkes önce en sevdiğini alır, her zaman da önce fıstıklar biter. 


Sona Kalan Leblebiler

Sarı ve beyaz leblebi, çocukluğumuzdan beri evlerimizin baş köşesinde bulunan bir ikramlık olduğu için midir bilinmez dost sohbetlerinde masadaki tabakta hep en sona kalır, leblebi sevenler inceden ti ye alınır. 


Badem Cömertlerin İkramıdır

Karışık kuru yemişin içinde badem olması cömertlik göstergesidir. İkram eden gözümüzde büyürken misafirler bu lezzetin keyfini sürerler. Kendinizi ödüllendirmek istiyorsanız bir fincan kahvenin yanına bir avuç bademden daha iyisi yoktur. 


Karışık Kuru Yemiş Satın Alırken ve Saklarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Karışık kuru yemiş satın alırken öncelikle neyin yanına servis edileceği dikkate alınmalı, tuzlu-tatlı dengesine önem verilmelidir.Kabuklularda herhangi bir kırık veya çatlak, kabuksuzlar da da renk değişikliği, lekelenme ve buruşma olmamasına dikkat edilmelidir. 

Karışık kuru yemiş  önceden paketlenmiş veya açık olmak üzere satışa sunulmaktadır. Açık satın alınan her üründe yapılması gerektiği gibi,karışık kuru yemişin de bulunduğu kutuların üzerilerinin kapalı olması şarttır. İster önceden paketlenmiş ister kiloyla alışveriş yapıyor olun, ürünün nemlenmiş veya buruşmuş olmamasına dikkat edilmelidir. Bayatlamış olup olmadıklarını kontrol etmek için koklamak da iyi bir yöntemdir. 

Düşük nem ve yüksek yağ içeriği olduğundan kolayca bozulmaya müsait olan kuru yemişler çok dikkatli şekilde saklanmalıdır. Ağzı sıkıca kapatılmış bir kutuda serin ve kuru bir yerde, gün ışığından uzak bir yerde birkaç ay tazeliklerini koruyabilmektedirler.   

Satın alım sırasında fiziksel kontrol yapılamayan online alışverişlerde, ilgili mağazadan sipariş verirken satış hacmi yüksek olanın tercih edilmesi her daim taze ürün bulundurduğuna dair bir gösterge olarak dikkate alınabilir.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR