Badem Fiyatları ve Çeşitleri

Badem

Lezzetli bir kuru yemiş olarak bildiğimiz badem aslında olağanüstü güzellikte pembe beyaz çiçekler açan badem ağacının meyvesinin çekirdekleridir. Kuzenleri şeftali, vişne ve kayısı gibi badem ağacının çekirdekleri de taş kadar sert çekirdekler içinde saklıdır. Tatlı bademler kuru yemiş olarak tüketilirken acı bademler badem yağı üretmek, yiyecekleri ve likörleri tatlandırmak için kullanılmaktadır.  

LDL-Kollestorünü düşürerek Kalp Hastalıkları Riskini Azaltın

Hem yüksek oranda yağ içerip hem de sağlığınız için faydalı olan bir yiyecek olabilir mi? Evet, olabilir. Badem, zeytinyağında da bulunan bir çeşit yağ içermektedir. Bu ise sağlığa faydalı olduğu kanıtlanmış olan türdendir. 

 

Diyabet ve Kardiyovasküler hastalıklara Karşı Çifte Koruma

Yemek sonrasında kan şekerindeki dalgalanmalar serbest radikal düzeyini arttırır. Serbest radikal düzeyinin artması ise kollestrol kaynaklı problemlerin önünü açar.  Badem tüketiminin, yemek sonrası kan şekeri düzeyinin kontrol altına alınmasına yardımcı olduğu çeşitli araştırmalarca ortaya çıkartılmıştır.

Amerikan Klinik Beslenme Dergisinde yayımlanan bir makalede belirtildiği üzere zarıyla birlikte bütün olarak tüketilen badem, kollestrol seviyesinin düşürülmesinde statin grubu kollestrol düşürücü ilaçlar kadar etkili olmaktadır. 

 

Bademdeki Sağlıklı Yağlar Kilo Vermeye Yardımcı


Uluslararası Obezite ve Obeziteyle Bağlantılı Metabolik Bozukluklar Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmaya göre 65 yaş üstü aşırı kilolu ve obezlere uygulanan bademle zenginleştirilmiş düşük kalorili diyet uygulanan yetişkinler, kompleks karbonhidratlar bakımından zengin ancak düşük kalorili diyet uygulananlara kıyasla çok daha efektif bir şekilde kilo verebilmektedirler. 

Yukarıda bahsi geçen faydalarının yanı sıra bademin kilo almayı önleyici etkileri de bulunmaktadır. Obezite  dergisinde yayımlanan b,r makalede belirtildiği üzere haftada iki gün badem yiyenler, hiç badem yemeyenlere kıyasla kilo almaya daha fazla meyilli olmaktadırlar. 


Badem Satın Alırken ve Saklarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kabuklu bademler uzun süre boyunca tazeliğini koruyabilmektedir. Kabuklu badem alıyorsanız kabuklarının herhangi bir şekilde kırılmış veya çatlamış olmamasına dikkat etmelisiniz. 

Kabuksuz bademler ise önceden paketlenmiş veya açık olmak üzere satışa sunulmaktadır. Açık satın alınan her üründe yapılması gerektiği gibi,bademlerin de bulunduğu kutuların üzerlerinin kapalı olması şarttır. İster önceden paketlenmiş ister kiloyla alışveriş yapıyor olun, ürünün nemlenmiş olmamasına dikkat erilmelidir. Bayatlamış olup olmadıklarını kontrol etmek için koklamak da iyi bir yöntemdir. 

Badem yüksek oranda yağ içerdiğinden küflenmelerini önlemek için doğru şekilde saklanmaları gerekmektedir. Kabuklu bademleri ağzı sıkıca kapatılmış bir kutuda , gün ışığından uzakta, kuru ve serin bir yerde saklayın. Buzdolabında birkaç ay kalabilen bademler buzlukta saklandıklarında 1 yıla kadar tazeliklerini koruyabilmektedirler. 

Satın alım sırasında fiziksel kontrol yapılamayan online alışverişlerde, ilgili mağazadan sipariş verirken satış hacmi yüksek olanın tercih edilmesi her daim taze ürün bulundurduğuna dair bir gösterge olarak dikkate alınabilir.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR