Kabak Çekirdeği Fiyatları ve Çeşitleri

Kabak  Çekirdeği

Kabak çekirdekleri bal kabağının içindeki sarımsı-beyaz kabuklardaki yassı ve koyu yeşil çekirdekleridir. Bu çekirdeklerin yumuşak, çiğnenebilir bir yapısı vardır. Dolayısıyla tüketilmeden önce fırınlanmaktadırlar.

Kabak Çekirdeğinin Besin Değerleri 

Kabak çekirdekleri sayısız antioksidan madde içermenin yanı sıra sağlığa faydalı pek çok fitosterol barındırmaktadır. Kabak çekirdekleri fosfor, magnezyum,bakır bakımından zengin olmakla birlikte demir,çinko gibi mineraller ve hatta protein bakımından da çok iyi birer besindir.  

Diyabetten Mantar Tedavisine Kadar Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeklerinin diyabetin önlenmesi ve tedavisine katkıları konusundaki çalışmalar henüz tamamlanmamış olsa da laboratuvar çalışmaları bu çekirdeklerin insülin salınımının düzenlenmesi ve diyabetin börek üzerindeki bazı olumsuz etkilerinin önlenmesinde rol oynadığını göstermektedir. 

Kabak çekirdeği özü ve yağının uzun zamandır mantar önleyici, antiviral gibi pek çok alanda mikrop önleyici olarak kullanıldığı bilinen bir gerçektir.Yapılan araştırmalar kabak çekirdeğine özgü bazı proteinlerin bu etkinin mikrop önleyici etkiyi sağladığını göstermektedir. 

Kabak Çekirdeğini Satın Alırken ve Saklarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kabak çekirdekleri önceden paketlenmiş veya açık olmak üzere satışa sunulmaktadır. Açık satın alınan her üründe yapılması gerektiği gibi, kabak çekirdeklerin bulunduğu kutuların da üzerlerinin kapalı olması şarttır. İster önceden paketlenmiş ister kiloyla alışveriş yapıyor olun, üründe herhangi bir nemlenmiş,böceklenmiş veya buruşmuş olmamasına dikkat edilmelidir. Çekirdeklerin küflenmiş veya bayatlamış olup olmadıklarını kontrol etmek için koklamak da iyi bir yöntemdir. 

Kabak Çekirdekleri hava almayan kutularda ve buzdolabında bir veya iki ay boyunca tazeliklerini korumaktadırler. 

Satın alım öncesinde fiziksel kontrol yapılamayan online alışverişlerde ise ilgili mağazadan sipariş verirken satış hacmi yüksek olanın tercih edilmesi her daim taze ürün bulundurduğuna dair bir gösterge olarak dikkate alınabilir.

Bunca faydası bulunan kabak çekirdeğini satın alırken sadece fiyatına bakıp uygun fiyatlısını seçmek sağlığa zararlı ürünlerin tüketilmesine yol açabilir. Siz siz olun, sağlığınızdan ödün vermeyin.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR