Ceviz Fiyatları ve Çeşitleri

Ceviz

Herhangi bir yemeği daha da lezzetli ve besleyici yapmanın bir yolu da ceviz eklemektir. Pek çok ceviz ağacı türü bulunmakla tüketime sunulan 3 ana çeşidi vardır: İngiliz (veya İran) cevizi, Siyah ceviz ve beyaz ceviz. İngiliz cevizi,ince kabuklu ve  kolay kırılabilen bir türdür. Siyah cevizin kabuğu çok kalın olmakla birlikte acı bir tadı vardır. Son olarak beyaz cevizin tadı ise diğer ikisine kıyasla daha tatlı ve yağlıdır. Buna karşın en nadir bulunan ceviz türüdür. 

 

Ceviz, Matebolik Sendrom Problemlerinin Azaltılmasına Yardım Eder  

Amerika’da her 4 kişiden birinin Metabolik Sendrom yatkınlığı vardır. Metabolik sendrom başlı başına bir hastalık olmamakla birlikte bel çevresi kalınlığı, yüksek tansiyon, kan şekeri yüksekliği ve kan yağlarında kalitatif ve kantitatif bozukluklar ile tanımlanan  kardiyometabolik bir risk faktörleri demetidir. 2-3 ay boyunca günde 28 gram kadar tüketilen cevizin, metabolik sendrom belirtilerini büyük ölçüde azalttığı çeşitli araştırmalar tarafından ortaya konmaktadır. 

Cevizin kanıtlanmış en önemli faydası kardiyovasküler sistem üzerinde olan etkisidir. Kolesterol seviyesinin düzenlenmesi ve damar sağlığının korunmasında en yakın dostumuzdur. 

 

Ceviz Satın Alırken ve Saklarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ceviz satın alırken , görünüşüne kıyasla ağır olanları almaya dikkat edilmelidir. Kabuklarında herhangi bir kırık veya çatlak olmamasına ve lekesiz olmasına dikkat edilmelidir. Kabukta lekelenme genellikle cevizin içinde bir küflenme olduğunun göstergesidir. 

Kabuklu cevizler önceden paketlenmiş veya açık olmak üzere satışa sunulmaktadır. Açık satın alınan her üründe yapılması gerektiği gibi,cevizlerin de bulunduğu kutuların üzerlerinin kapalı olması şarttır. İster önceden paketlenmiş ister kiloyla alışveriş yapıyor olun, ürünün lastiğimsi veya buruşmuş olmamasına dikkat erilmelidir. Bayatlamış olup olmadıklarını kontrol etmek için koklamak da iyi bir yöntemdir. 

Çoklu doyamamış yağ içeriği yüksek olduğundan kolayca bozulmaya açık olan cevizler çok dikkatli şekilde saklanmalıdır. Kabuklu cevizler ağzı sıkıca kapatılmış bir kutuda buzdolabında yaklaşık 6 ay, derin dondurucuda ise yaklaşık 1 sene boyunca taze kalabilmektedirler.  

Satın alım sırasında fiziksel kontrol yapılamayan online alışverişlerde, ilgili mağazadan sipariş verirken satış hacmi yüksek olanın tercih edilmesi her daim taze ürün bulundurduğuna dair bir gösterge olarak dikkate alınabilir.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR