Soslu Kuruyemiş Fiyatları ve Çeşitleri

Soslu Kuru Yemiş

Kuru yemişler geleneksel ikramlıklarımızın başında gelmektedir. Çocukluğumuzdan günümüze gelen en meşhur ikili kuru üzüm-leblebi karışımıdır. 

Son yıllarda gazlı içecek ve alkollü içecek tüketiminin artması ile daha baharatlı, daha tuzlu yemişlerin de tüketimini arttırmıştır. Bunların başında da baharat karışımı ile lezzetlendirilmiş soslu kuru yemişler gelmektedir. 


Soslu Mısır


Kurutulmuş mısır tanelerinin üzeri baharat sosu ile kaplanmıştır. Yağ ve protein bakımından zengindir. Kolesterol düşürücü etkisi vardır. 

Soslu Fıstık

Soslu fıstığın içinde yüksek oranda oleik asit bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı besleyiciliği yüksektir. İçeriğindeki sodyum, B1,B2,B8 ve E vitamini dolayısıyla mide yanması ve gastriti  engeller. Belirli miktarlarda düzenli tüketimi damak tıkanıklarına da iyi gelmektedir. 

Soslu kuru yemişlerin üzerindeki baharat, bayatlamış yemiş tadını bastırır. Bu nedenle, soslu yemiş tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, yemişin taze olup olmadığına dikkat edilmesidir. 

Baharata  hassas kişilerin , soslu yemiş tüketimlerini kısıtlamaları sağlığı korumak açısından önemli olabilmektedir. 

Kendi Soslu Kuru yemişinizi Kendiniz Yapın

Evinizdeki yer fıstıklarını veya mısırları soslamak çok kolay!

Ilık suda bekletilen fıstıkların kabukları soyulur. Soyulan fıstıklar bekletilirken ayrı bir kapta sos karışımı hazırlanır: domates salçası, biber salçası, sarımsak tozu, karabiber ve çeşni harmanlanır. İsteğe göre bu malzemeler arttırılıp azaltılabilir. Daha sonra bu karışım fıstıkların üzerine dökülüp karıştırılıp. Sosun fıstıkların içine işlemesi için bir süre de bu şekilde bekletilir. 

Önceden ısıtılmış fırında 10 dakika kavrulan fıstıklar tepsiye serilerek soğumaya bırakılır. Soğuyan fıstık gevrekleşir ve yenmeye hazır hale gelir. 

Soslu Kuru Yemiş Satın Alırken ve Saklarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Soslu kuru yemiş alırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur tazeliğin kontrolüdür. Kuru yemişin üzerinde herhangi bir leke, renk değişimi olmamalıdır. 

Soslu kuru yemiş  önceden paketlenmiş veya açık olmak üzere satışa sunulmaktadır. Açık satın alınan her üründe yapılması gerektiği gibi,soslu kuru yemişin de bulunduğu kutuların üzerilerinin kapalı olması şarttır. İster önceden paketlenmiş ister kiloyla alışveriş yapıyor olun, ürünün nemlenmiş veya buruşmuş olmamasına dikkat edilmelidir. Bayatlamış olup olmadıklarını kontrol etmek için koklamak ve mümkünse tatmak  iyi bir yöntemdir. 

Kolayca bozulmaya müsait olan soslu kuru yemişler çok dikkatli şekilde saklanmalıdır. Ağzı sıkıca kapatılmış bir kutuda serin ve kuru bir yerde, gün ışığından uzak bir yerde birkaç ay tazeliklerini koruyabilmektedirler. 

Satın alım sırasında fiziksel kontrol yapılamayan online alışverişlerde, ilgili mağazadan sipariş verirken satış hacmi yüksek olanın tercih edilmesi her daim taze ürün bulundurduğuna dair bir gösterge olarak dikkate alınabilir.

 

2.26 $ KDV Dahil
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR