Çiğ Kuruyemiş Fiyatları ve Çeşitleri

Çiğ Kuruyemiş

Kuru yemişler ikramlık, atıştırmalık olarak kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Farklı lezzet, doku ve tatlardaki yemişlerin zenginliği düğünlerden publara, geleneksel aşure sunumlarından misafir ağırlamaya kadar pek çok durumda sofralarımızı şenlendirmektedir. 

Tazeliklerini uzun süre korumaları için kurutularak satışa sunulan yemişlerin yanı sıra son yıllarda sağlıklı ve organik beslenmeye olan ilgi ve talebin artmasıyla birlikte yeni bir pazar oluşturmuştur: Çiğ kuru yemiş.

Adından da anlaşılacağı üzere yemişler fırınlama,tuzlama veya baharatlama işlemlerinden geçirilmeden satışa sunulmaktadır. Bu sayede içerdikleri çeşitli yağ,vitamin gibi bileşenlerin yüksek sıcaklıkta bozulmaları, yüksek lif içeren ince kabuklarının kaybolması önlenmektedir.Bu bağlamda, her geçen gün daha fazla sayıda doktor çiğ yemişlerin tüketilmesini önermektedir. 

Yemişler Neden Kavrulur

Peki çiğ olarak tüketilmesi daha sağlıklı olduğu doktorlar tarafından belirtilen yemişler neden kavrulur? Bunun iki sebebi vardır. Birincisi raf ömrünün uzatılması, ikincisi ise herhangi bir sebeple yemişin içine girmiş olabilecek bakterilerin öldürülerek sağlığa zarar vermeyecek hale getirilmesidir. 

 

Hangi Yemişler Çiğ Olarak Yenebilir?

Aklımıza gelebilecek her kuru yemiş çiğ olarak da tüketilebilir. Bunlardan başlıcaları ay çekirdeği, kabak çekirdeği ,fındık, fıstık içi,, badem, kaju fıstığı ve kabuklu fıstıktır. Adı geçen yemişlerin içinde en yüksek fiyatlılar antep fıstığı içi ve bademdir.

Çiğ Kuru Yemiş ve Saklarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çiğ kuru yemiş satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur tazeliktir. Yemişin üzerinde herhangi bir leke, renk değişimi olmamalıdır. 

Yemişler  önceden paketlenmiş veya açık olmak üzere satışa sunulmaktadır. Açık satın alınan her üründe yapılması gerektiği gibi,çiğ kuru yemişlerin de bulunduğu kutuların üzerilerinin kapalı olması şarttır. İster önceden paketlenmiş ister kiloyla alışveriş yapıyor olun, ürünün nemlenmiş veya buruşmuş olmamasına dikkat edilmelidir. Bayatlamış olup olmadıklarını kontrol etmek için koklamak ve mümkünse tatmak  iyi bir yöntemdir. 

Yüksek nem içerdiklerinden dolayı küflenmeye müsait olan çiğ kuru yemişler çok dikkatli şekilde saklanmalıdır. Bez torbalarda serin ve kuru, gün ışığından uzak bir yerde muhafaza edilmelidirler.

Satın alım sırasında fiziksel kontrol yapılamayan online alışverişlerde, ilgili mağazadan sipariş verirken satış hacmi yüksek olanın tercih edilmesi her daim taze ürün bulundurduğuna dair bir gösterge olarak dikkate alınabilir.

 

7.26 $ KDV Dahil
2.90 $ KDV Dahil
0.81 $ KDV Dahil
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR