Pişmaniye Nedir, Nasıl Yapılır? Pişmaniye Çeşitleri ve Fiyatları

 


Pişmaniye Nedir, Nasıl Yapılır?

 

Ülkemiz dünya çapında bilinen birçok tatlı çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. Bu tatlı türlerinden birisi de pişmaniyedir. Pişmaniye diğer bilinen adı ile tel helva İzmit yani Kocaeli bölgemizin geleneksel tatlılarından birisidir.

Pişmaniye tatlısı kelime kökeni olarak İran dili Farsçada “peşmek” kelimesinden türemiştir. Peşmek Farsçada koyun yünü anlamına gelmektedir. Pişmaniye de şekil itibari ile koyun yününü andırdığından tatlıya bu isim verilmiştir.


Pişmaniye Nereden Gelir?

 

Pişmaniyenin tarihine bakacak olursak bu tatlı ilk kez Kandıralı Hayrettin Usta tarafından yapıldığı rivayet edilmektedir. Pişmaniyenin daha geniş alana yayılması ve pazarlanması aşamaları ise Şekerci Hacı Agop Dolmacıyan ismine sahip bir Ermeni usta zamanında olmuştur.


Pişmaniye Çeşitleri Nelerdir?

 

Pişmaniyenin anlamına ve tarihçesine kısaca değindikten sonra biraz da tatlının yapılışı ile alakalı bilgiler verelim. İlk olarak margarin ile birlikte türüne göre kakao veya vanilya pişmaniye için şarttır. Bunun ile birlikte limon tuzu,su ve un da lazım olan diğer malzemelerdir. Şeker, hafif jöle kıvamına gelene kadar eritilir. Eridikten sonra belli bir süre dondurulur ve yuvarlak halka haline getirilir. Daha sonra bir tepsi üzerine konan kavrulmuş unun üzerine tereyağı gezdirilir. Akabinde tepsi etrafında hazır bulunması gereken en az birkaç kişi halkaya şeklindeki jöleyi unun üstünde çevirir. Bu şekilde bütün un jöleye yedirilir. Jöle iyiden iyiye tel tel olana dek bu uygulamaya devam edilir. Her seferinde jöle hep halka şekline döndürülmelidir ve kopmamasına dikkat edilmelidir. Şeker tel tel ayrılır ve hamur kıvamından sıyrılarak pişmaniye halini almaya başlar. En son olarak da pişmaniye halini alması için soğutma tezgahlarına serilerek soğutulur.

 

Pişmaniyenin yapımından da bahsettikten sonra pişmaniye çeşitlerine göz atmamız gerekir. Pişmaniye içinde kullanılan malzemelere göre vanilya-kakaolu, Antep fıstıklı ve çikolata kaplamalı olmak üzere çeşitli türlere sahiptir.

 

Pişmaniye Fiyatları

 

Tüm bu bilgilendirmelerin ardından pişmaniyelerin nasıl satın alınabileceğinden bahsedelim. Pişmaniye ana vatanı olan Kocaeli’den alındığı zaman hem fiyat olarak hem de kalite olarak en uygun şekilde temin edilmiş olacaktır. Ayrıca, internet üzerinden de sipariş verebileceğiniz online alışveriş siteleri mevcuttur. Buralardan da pişmaniye siparişinde bulunabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR