Çekme Helva Fiyatlar, Online Satın Alın


Çekme Helva Hangi Şehirde Üretilir? 

 

Ülkemiz dünya genelinde meşhur olan ve kendinden lezzeti ile söz ettiren birçok tatlı çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. Bu tatlı türlerinden birisi de çekme helvadır. Çekme helva Karadeniz bölgemizin güzide şehirlerinden Kastamonu ilimizin geleneksel tatlılarından birisidir.

 

Çekme Helva Nasıl Yapılır? 

 

Çekme helvanın yapılışı gibi detaylara girmeden evvel bu tatlımızın zaman tünelindeki hikayesine bir göz atalım. Rivayete göre geçmiş dönemlerde Kastamonu’da yaşayan bir ağa varmış. Bu ağanın gözünden sakındığı ama evlenme çağına gelmiş dünya güzeli bir kızı varmış. Kızını kimin ile evlendireceğine bir türlü karar veremeyen ağa, çareyi damat adaylarını sınav yapmakta bulmuş. Sınav konusunu ise ağanın kahyası belirlemiş, ağa tatlıyı çok sevdiğinden kızının saç telinden daha ince bir tatlı yapabilecek damat adayına kızını vermesini tavsiye etmiş.

Bunun doğrultusunda tüm delikanlılar bu tatlıyı yakalamaya çalışmışlar. İçlerinden sadece Abdulsamet isimli bir genç asıl tarifi tutturmuştur. Un, tereyağı ve üzüm pekmezini kullanarak bu tatlıyı yapmıştır. Nihayetine ağa tatlıyı hem sevmiş hem de kriterine uygun bulmuştur. Biricik kızını da tatlıyı yapan Abdulsamet ile evlendirmiştir. 


Çekme Helva Çeşitleri Nelerdir?


İşte bu güzel tatlının rivayete göre tarihçesi budur. Şekil olarak pişmaniyeye benzeyen bu tatlı bölgede oldukça meşhurdur. Çekme helvanın nasıl yapılacağı ile alakalı kısa bir bilgi vermek gerekirse, bu tatlının yapımında kullanılan malzemeler oldukça azdır yani ekonomik bir tatlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Un, tereyağı ve pudra şekeri çekme helvasının yapımında gerekli olan malzemeleri oluşturmaktadır.

Bununla birlikte kalorisini merak edenler için 100 gram çekme helvada kullanılan malzemelere göre ortalama 100 ile 400 kcal arasında kalori bulunmaktadır. 


Çekme Helva Fiyatları


Çekme helvasının içinde kullanılan malzemelere göre bazı çeşitlerinin olduğu da görülmekte ise de genel olarak standart bir görünüme sahiptir. Çekme helvanın fiyatları içindeki malzemelerin kalitesine göre kısmen farklılık göstermektedir. Çekme helvanın alınabileceği en güzel ve en taze olan yeri kuşkusuz Kastamonu’dur. Bunun dışında da internet siteleri üzerinden çekme helva talep edebileceğiniz bazı adresler de mevcuttur. Bu adresler üzerinden üretim yapan yerlerden çeşitli fiyat aralıklarında online çekme helvanızı da sipariş edebilirsiniz.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR