Hurma Çeşitleri ve Fiyatları

Hurma 

Hurmanın kültürümüzde önemli bir yeri bulunmaktadır. Arabistan’a dayanan bu meyve türü hurma ağaçlarında yetişmekte ve oradan tüm dünyaya yayılmaktadır. Bilhassa Hac ve Umre vazifeleri nedeniyle Suudi Arabistan’ı ziyaret eden Müslümanlar gelirken yanlarında hurmalar getirmeyi de unutmazlar. 

Hurma konusunu iki etap halinde işleyeceğiz. İlk olarak Ramazan Ayında hurmanın yeri ve öneminden bahsedeceğiz. Sonrasında ise binlerce faydası olan hurmanın hamilelikte ne gibi faydalarının olacağı hususu incelenecektir.

Ramazan Ayında Hurma Tüketimi 

Ramazan ayı İslam dinine mensup kişiler tarafından yılda bir ayın oruçlu bir şekilde geçirildiği huzur ve mutluluk dolu bir dönemdir. On bir ayın sultanı olarak da bilinen Ramazan ayında insanlar kulluk şuuru içerisinde Allah’ın kendilerine farz kıldığı oruç ibadetini yerine getirir. Ramazan ayı sevgi, dostluk ve paylaşma erdemlerinin üst düzeyde olduğu mübarek bir aydır.

Toplumumuzda Ramazan ayının çok ayrı bir yeri vardır. Ramazan ayı ile özdeşleşen birçok yiyecek de mevcuttur. Bu yiyeceklerden belki de en önemlisi hurmadır. Hurma deyince herkesin aklına ilk olarak Ramazan ayı gelmektedir. İftar sofralarının incisi konumundaki hurma ile oruçlar açılmaktadır. 

Ramazan aylarında hurmanın yerinin tarihçesi oldukça eskiye dayanmaktadır. İslamiyet dini doğuş yeri itibariyle hurma bahçelerinin çok fazla yer aldığı bir coğrafyada ortaya çıkmıştır. Hurma, İslam coğrafyasında en fazla yer sahibi meyvelerden birisi haline gelmiştir. Bunun yanı sıra Peygamber Efendimiz de oruçlarını açarken hurmayı tercih etmiştir. Böylelikle hurma aynı zamanda bir sünnet halini almıştır. 

Hamilelikte Hurma Tüketimi

Hurmanın tıp tarafından kanıtlanan yüzlerce faydası bulunmaktadır. İçerisinde bulunan vitamin ve minerallerin zenginliği sebebi ile hurma yemenin yararı çok fazladır. Bu faydalardan birisi de kendini hamilelikte göstermektedir. 

Yapılan bilimsel bir araştırma hurmanın hamileler ve hamilelik üzerindeki etkisini gözler önüne sermiştir. Yapılan araştırmaya göre hamileliğin son dört haftasında yenen hurmanın doğum sancılarında göz ile görülebilir bir azalmaya sebep olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca hamilelikte hurma yiyen kadınların suni sancıya duyduğu ihtiyacın yemeyen hamilelere göre oldukça az olduğu da tespit edilmiştir.

Tüm bu yönlerden dolayı hamilelikte hurma yemek çok faydalı olacaktır.

2.18 $ KDV Dahil
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR