Kuruyemiş ve Kuru Meyvenin Faydaları

 
Eğlencelik olarak bildiğimiz ve severek tükettiğimiz kuruyemiş ve kuru meyveler hakkında bilgi verecek, faydalarını anlatacağız. Bu sayede bazı kuruyemiş ve kuru meyve çeşitleri hakkındaki kulaktan dolma bilinen "vücuda zararlı, aşırı kilo aldırır” gibi yanlış bilgileri de zihinlerden temizlemiş olacağız. Çünkü bu yanlış bilgiler neticesinde bir çok insan esasen kendisi için çok faydalı olacak ve her gün belirli oranlarda tüketince yararlarını göreceği kuruyemiş nimetinden uzak kalmaktadır.

 

Kuruyemiş ve Kuru Meyve Vücut Direncini Artırır

 

Kuruyemiş ve kuru meyveler hakkında bilinenlerin aksine protein, vitamin, karbonhidrat ve minerallerin bol miktarda bulunmaktadır. Vücut direncini artırmada yardımcı besin kaynaklarıdır. Özellikle kilo sorunu olanlar için doktorların ve diyetisyenlerin de tavsiye ettiği günlük yenebilir miktarlardaki kuruyemiş ve kuru meyvelerin tokluk hissi verdiği için kolayca ve büyük oranda kilo vermenizde yardımcı olacaktır. Aynı zamanda sağlıklı kilo almak için de kuruyemiş ve kuru meyve tüketilmelidir.


Kuruyemiş ve Kuru Meyve Organların Daha Güçlü Olmasını Sağlar

 

Her anlamda vücudunuzun ve beyninizin güçlü olması çok önemlidir. Teninizin, kaslarınızın, organlarınızın, saçlarınızın daha sağlıklı olması kendinizi güçlü hissetmenizle olacaktır. Kuruyemiş ve kuru meyveler size hem güç, hem sağlık veriyor.

 

Araştırmalara Göre Kuruyemiş Kanser Riskini Azaltıyor

 
Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu kuruyemişin kalp damar sağlığını koruduğu ve kanser riskini azalttığı görülmüştür. Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dursun Duman: Bilimsel çalışmalar sert kabuklu kuruyemişlerin kalp ve damar hastalıkları ile kansere bağlı ölüm riskini önemli derecede azalttığını gösteriyor. ” dedi.
 
Duman, İspanya’da 55-90 yaş aralığındaki 7 bin kişinin katıldığı araştırmayla kuruyemiş tüketim miktarı ile kalp, damar hastalığı ve kansere bağlı ölüm oranı arasındaki ilişkinin değerlendirildiğini anlattı.
 
Araştırmada ortalama 4,8 yıl hasta takibi yapıldığını aktaran Duman ‘1 haftada 1 porsiyonu 28 gram olmak üzere 3 porsiyondan sert kabuklu kuru yemiş tüketen kişiler, tüketmeyen kişilerle karşılaştırıldığında kalp damar hastalığına bağlı ölümlerde yüzde 55,kansere bağlı ölümlerde yüzde 40 oranında azalma olduğu saptanmıştır” diye konuştu.
 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR